Kaçış Rotanızı Planlamak

Evinizde yangın çıkması durumunda karanlık ve zor koşullarda dışarı çıkmanız gerekebilir. Kaçış rotanızı önceden planladıysanız ve nereye gideceğinizi biliyorsanız, yangından kaçmak çok daha kolay olacaktır. Planladığınız kaçış yolunun herhangi bir engel içermediğinden ve sizi tökezleyebilecek gevşek zemin kaplamaları olmadığından emin olun. Evdeki herkes kaçış yolu konusunda bilgilendirilmelidir.

Eğer ciddi hareket etme güçlükleriniz varsa, yatak odanızın zemin katta ve bir çıkışa mümkün olduğunca yakın olmasını düşünebilirsiniz. Kaçmak için yardıma ihtiyacınız varsa, yatağınızdan sesli uyarı, dahili telefon veya telefon gibi yardım çağırmak için bazı araçlarınız olması çok önemlidir.
Ayrıca, yardım çağırmak veya insanlı bir kontrol odasına bir sinyal göndermek için telefon hattınızda otomatik olarak arama yapacak sistemler de mevcuttur. Mevcut birçok acil çağrı/alarm sisteminin detayları, konuyla ilgili bir kitapçık hazırlayan Engelli Yaşam Vakfı’ndan alınabilir.

Yangın Anında Ne Yapmalı

Hepimiz evimizde yangın çıkmasını engellemeye çalışıyoruz. Ancak bir yangının başlaması için yalnızca korumasız veya dikkatsiz bir an gerekir. Birkaç dakika sonra eviniz dumanla dolabilir. Duman ve dumanlar, özellikle bazı mobilyalardan çıkan son derece zehirli dumanlar öldürebilir. Dışarı çıkmak için sadece kısa bir süreniz olacak. Akıllıca kullanın ve panik yapmamaya çalışın.

Yangın çıkana kadar beklemek yerine kaçış rotanızı planlamış olmanız size yardımcı olacaktır. İtfaiyeyi bir komşunun evinden veya cep telefonundan 110’dan arayın. Yangının adresini açıkça belirtin.

Ateş Kaçış Yolunuzu Keserse Ne Yapmalısınız

Kolay değil ama sakin kalmaya çalışın. Hayatta kalmanıza yardımcı olmak için enerjinizi saklayın

Uyku Zamanı 

Evde yangınların çoğu gece başlar. Sizi ve ailenizi güvende tutmaya yardımcı olmak için yatmadan önce bir yangın güvenliği rutininiz olduğundan emin olun. İşte her gece yapmanız gereken birkaç basit şey:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir